Aktualne informacje dot. awarii i remontów:

Brak wpisów

Historia

MPEC jest operatorem systemu zwanego sieciowym, posiadającego dwa zasadnicze elementy: źródła oraz sieć cieplną. Od 2023 roku ciepło powstające w spółce pochodzi w ponad 50 % z odnawialnych źródeł energii (biomasa) oraz z kogeneracji (produkcja skojarzona energii elektrycznej i ciepła). Posiadamy ekologiczne kotły biomasowe, kotły węglowe i gazowe oraz układ wysokosprawnej kogeneracji gazowej w Nowym Sączu. Prowadzimy systematyczną wymianę sieci cieplnej, liczącej obecnie ponad 60 km. Sieć wykonana jest w 90% w technologii rur preizolowanych.

Misją MPEC jest zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu swoich klientów na lokalnym rynku ciepła, ochrona środowiska oraz wspieranie inicjatyw na rzecz lokalnej społeczności.

W minionych latach...

Ciepłownictwo w Nowym Sączu, do połowy lat 90-tych XX w. działało w ramach Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Wówczas rozpoczęto proces jego likwidacji i powołano do życia kilka spółek komunalnych, w tym Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. MPEC funkcjonuje od grudnia 1996 roku jako Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w której Miasto Nowy Sącz posiada pakiet większościowy.

Na początku działania ciepłowni prowadzono eksploatację 21 źródeł ciepła o łącznej mocy 113 MW, a głównym odbiorcą energii była spółdzielczość mieszkaniowa, której dostarczano 521 000 GJ. Sieć ciepłownicza, magistralna, rozdzielcza i przyłącza budowane były w technologii tradycyjnej. Kierownictwo i załoga MPEC, wspólnie z władzami miasta, przeprowadzają intensywną modernizację firmy, unowocześniając ją, wzmacniając jej znaczenie i pozycję ekonomiczną. Dynamiczna rozbudowa sieci systemu cieplnego, spowodowała podłączanie do niej nowych odbiorców.

Produkt oferowany przez MPEC ma konkurencyjne ceny, w których mieszczą się koszty eksploatacyjne, zapewniając bezpieczeństwo dostaw. Obecnie wykorzystujemy najnowsze technologie w przesyłaniu i dystrybucji ciepła. Obowiązujący System Zarządzania pozwala kontrolować całość działalności produkcyjnej i stale podnosić jakość świadczonych usług.

Nasze główne zadanie

To produkcja energii cieplnej i dostarczenie jej do klientów oraz od 2023 roku produkcja energii elektrycznej.

Urządzenia produkujące ciepło:

  • Kotłownia Millenium przy ul. Wiśniowieckiego –
    w kotłowni znajduje się 5 kotłów węglowych. W grudniu 2020 roku rozpoczęto eksploatację kotła na biomasę o mocy 7 MW. Od 2023 roku eksploatowana jest wysokosprawna kogeneracja gazowa oraz już drugi kocioł na biomasę o mocy 3 WM.
  • Kotłownia Lwowska – w kotłowni znajdują się 3 agregaty kogeneracyjnej o mocy 2,1 MW każdy oraz kocioł gazowy o mocy 5 MW.
  • Kotłownia Sikorskiego – w kotłowni znajdują się 4 kotły węglowe o mocy 3,5 MW każdy.
  • Kotłownia Stary Sącz – kotłownia gazowa o mocy ok. 1,4 MW.
  • Kotłownia Wólki – kotłownia gazowa o mocy 2 MW, wspomagana kolektorami solarnymi o powierzchni 100 m2.
  • Dodatkowo na terenie miasta rozlokowanych jest 10 lokalnych małych kotłowni gazowych.

Funkcjonować ekonomicznie i oszczędnie

Do zasadniczej produkcji energii cieplnej używamy biomasę, węgiel oraz gaz. Prawidłowe funkcjonowanie systemów oparte jest na ścisłej kontroli procesów termodynamicznych i hydraulicznych w źródłach ciepła i sieciach cieplnych, które są zautomatyzowane i monitorowane przez całą dobę. Pozwala to w danej chwili produkować tyle ciepła, ile zużywają odbiorcy. Roczna sprzedaż energii w 2023 roku wyniosła ok. 463 tyś. GJ.

System InTouch oraz monitoring internetowy lub radiowy pozwalają na wizualizację i automatyzację procesów technologicznych w kotłowniach i węzłach cieplnych, a przez to na eliminację zagrożeń awarii mogących wystąpić w pracy źródła i sieci. Rury preizolowane poprzez system telemetryczny umożliwiają kontrolowanie stanu własnej szczelności i trwałości izolacji termicznej. Woda, jako nośnik energii jest uzdatniana technologicznie w specjalnej stacji ciepłowni Milenium, w procesie wymiany kationitowej i odwróconej osmozy. Wodę uzdatnioną do celów ciepłowniczych wprowadza się codziennie do sieci ciepłowniczej uzupełniając ubytki w ilości od 4 do 7 m3.

Ochrona środowiska

Stale pracujemy nad zmniejszaniem ilości zanieczyszczeń wprowadzanych do powietrza oraz eliminowaniem strat ciepła występujących w systemie. Wszystkie źródła ciepła eksploatowane w przedsiębiorstwie spełniają obecne normy z zakresu ochrony środowiska. Poziom emisji pyłów jest non stop ograniczany poprzez dywersyfikację źródeł ciepła jak i również stosowanie w elektrofiltrów na kominach biomasowych. Kotłownie MPEC zużywają rocznie około 16 tysięcy ton miału węglowego najwyższej jakości, 4 mln m sześć. gazu ziemnego i 60 tys. metrów przestrzennych biomasy oraz niewielkie ilości oleju opałowego. Zakładowe laboratorium czuwa nad całością procesów technologicznych, a oprócz tego są one sprawdzane przez kontrolne instytucje zewnętrzne.

Nasi Odbiorcy

Ciepło sieciowe dostarczamy mieszkańcom Nowego Sącza oraz Starego Sącza.

To mocno zurbanizowane tereny z zabudową wielorodzinną, zakładami usługowymi i przemysłowymi. 50% odbiorców stanowią mieszkańcy spółdzielni mieszkaniowych, a 16% wspólnot mieszkaniowych.

Pozostałą ilość ciepła otrzymują urzędy, szkoły, instytucje i firmy, placówki oświaty i służby zdrowia. MPEC ogrzewa lokale o łącznej powierzchni ponad 1,3 milion m2.

Laboratorium badawcze MPEC Nowy Sącz

Akredytowana działalność laboratorium badawczego obejmuje wykonywanie badań laboratoryjnych w zakresie badań próbek paliw stałych: węgla kamiennego i biomasy stałej.

Szczegółowy zakres akredytacji zamieszczono tutaj.

Informacja UE
Informacja UE