Dlaczego warto oszczędzać ciepło? Bo możemy obniżać rachunki za ogrzewanie, ale także przyczyniamy się do ochrony środowiska i klimatu. Te dwa aspekty to dobre praktyki dla tych, którzy chcą walczyć z marnotrawstwem energii, jednocześnie lepiej wykorzystując dostępne zasoby.
Działania, które podejmujemy dzisiaj mają wpływ na nasze życie teraz i w przyszłości. Dlatego tak ważne jest, aby już teraz promować zachowania, które są ukierunkowana na mądre oszczędzanie. O tym jak ważna jest odpowiednia temperatura, szczelne okna oraz właściwe wietrzenie pomieszczeń, pisaliśmy w tekście Oszczędzaj ciepło. To ma sens! Tym razem zwracamy uwagę na właściwe wykorzystanie energii cieplnej, którą już mamy.
Ciepło systemowe pomaga oszczędzać
Korzystanie z ciepła systemowego, to ciągły dostęp do energii cieplej, która w przypadku MPEC Nowy Sącz jest w ponad 50% produkowana z odnawialnych źródeł energii i kogeneracji. To ważny aspekt ekologiczny. Jeśli chodzi o oszczędzanie, to część pracy wykonało już za nas Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu, realizując dwa ważne projekty modernizacyjne sieci ciepłowniczej. Dzięki temu obniżono straty ciepła na przesyle oraz ograniczono do minimum możliwość wystąpienia poważnych awarii. Jednak również użytkownicy mogą wykonać pracę, zmieniając swoje przyzwyczajenia i w ten sposób wprowadzając w życie konkretne oszczędności.
Słowo klucz to kaloryfery. To dzięki nim w naszych mieszkaniach jest odpowiednia temperatura, która zapewnia właściwy komfort w okresie zimowym, kiedy za oknami temperatura spada znacznie poniżej zera. Jak z nich korzystać, aby było ciepło i niedrogo?
Wiele zależy od nas samych!
Przede wszystkim warto korzystać z zaworów termostatycznych w kaloryferach. To dzięki nim możemy łatwiej regulować właściwą temperaturę w pomieszczeniach. Najlepiej, aby było to ok. 20’C w pokojach. Nieco mniej powinniśmy ustawić w sypialni, a najwięcej, ze względu na wilgoć w łazience.
Bardzo ważne, aby nie zasłaniać kaloryferów, bo w ten sposób zaburzamy przepływ ciepła. A przecież częstym błędem jest suszenie rania na kaloryferach, zasłanianie ich elementami umeblowania albo, co częste, zasłanianie kaloryferów firanami czy zasłonami. W ten sposób sami utrudniamy nasze najważniejsze zadanie, jakim jest ustawienie komfortowej, ale zdrowej temperatury przy możliwie najniższych kosztach użytkowania.
Od specjalistów z dziedziny ciepłownictwa usłyszmy także, aby korzystać ze specjalnych ekranów, które montuje się za kaloryferem. Wyjaśnienie takiego rozwiązania również nie jest skomplikowane. Ekrany chronią przed zbyt dużą utratą ciepła, zwłaszcza jeśli ściana nie jest odpowiednio docieplona. Takie rozwiązanie nie powoduje także nagrzewania się samej ściany, ale odbija ciepło w taki sposób, aby bardziej równomiernie rozchodziło się w danym pomieszczeniu.
Słońce to energia
Najprostsze podpowiedzi bywają najlepsze. Dlatego warto pamiętać o tym, że w dzień to słońce może pomóc nam nagrzać mieszkanie, natomiast nocą pomieszczenia dosyć szybko będą się wychładzać. Jak temu zapobiegać? Rozwiązanie jest dosyć oczywiste. W dzień warto odsłaniać okna i korzystać z naturalnej energii cieplnej, natomiast wieczorem warto okna zasłaniać, na przykład roletami lub zasłonami, aby zapobiegać wychładzaniu wnętrza.
Przypominamy też , że ogromne znaczenie w efektywnym zarządzaniu ciepłem w naszych mieszkaniach mają też szczelne okna i drzwi, a także właściwe przewietrzanie pomieszczeń. W tym ostatnim przypadku warto robić to krótko, ale intensywnie, a na czas wietrzenia, dobrze przykręcić regulator temperatury na kaloryferze.
Zmiana przyzwyczajeń, to korzyść dla środowiska i naszego portfela. Czasem wystarczą proste czynności, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy, ale wyłącznie naszego zaangażowania i dbałości o to, jak wykorzystujemy zasoby ciepła w naszych mieszkaniach.