Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej działa nie tylko w obszarze ciepłowniczym ale również dba o bioróżnorodność Sądeckiej Kotliny. W drugim kwartale 2021 roku na terenie Spółki zadomowiły się … pszczoły. Są to działania proekologiczne, a jednocześnie Spółka chce sprawdzać, czy środowisko jest czyste.
Pasieka znajduje się na specjalnie wydzielonym terenie Spółki, czyli tzw. pasieczysku. Składa się aż z 6 uli, w których żyje 6 rodzin pszczelich. Jest to kilkadziesiąt tysięcy robotnic, kilka tysięcy trutni oraz królowa matka.
O tym, że pszczoły są bardzo przyjaznymi owadami mogą potwierdzić pszczelarze oraz pracownicy MPEC-u, którzy są pasjonatami pszczół i to oni opiekują się pasiekami oraz zajmują się wybieraniem miodu. W ramach miodobrania do tej pory MPEC pozyskał aż kilkanaście litrów „złotego eliksiru”, czyli miodu.
Pszczoły nie tylko odpowiadają za 1/3 produkcję żywności czy produkcję wartościowego miodu ale również są doskonałym miernikiem jakości powietrza. Czyste powietrze jest dla pszczół szczególnie ważne, ponieważ wpływa ono na ich funkcje poznawcze. MPEC dąży do ograniczenia szkodliwych związków trafiających do atmosfery oraz CO2. W ramach walki o czyste powietrze Spółka podejmuje wiele działań m.in. dywersyfikacja paliw (na przykład wykorzystanie biomasy) aby ograniczyć zanieczyszczanie powietrza i zapewnić pszczołom dobre warunki życia.
Proekologiczny rozwój MPEC-u poprawia jakość życia mieszkańców Nowego Sącza a także wpływa pozytywnie na jakość powietrza. Pszczele pasieki na terenie Spółki wpisują się w strategię walki o czyste powietrze dla ludzi jak i dla tych niezwykłych stworzeń – pszczół.