Po raz pierwszy od uruchomienia w 2023 roku układu kogeneracyjnego przy ulicy Lwowskiej, na terenie tej ważnej dla miasta inwestycji odbyło się spotkanie edukacyjne, połączone ze zwiedzaniem dla uczniów Zespołu Szkół Budowlanych w Nowym Sączu. Była to okazja do poznania jednej z najnowocześniejszych tego typu instalacji w Polsce, która produkuje energię cieplną i elektryczną.
Spotkanie było podzielone na kilka etapów. Przede wszystkim uczniowie musieli zapoznać się z przepisami BHP i poznać zasady obowiązujące na terenie obiektów MPEC Nowy Sącz. W poszczególnych pomieszczeniach zostały omówione kluczowe kwestie, w tym technologia kotłowni gazowej, automatyka i synchronizacja układu kogeneracyjnego, a także wykorzystane technologie związane z procesem obiegu wody oraz wytwarzania i wysyłania ciepła. Jednym z tematów były także potencjalne awarie i zabezpieczenia oraz dalsze działania w przypadku ich wystąpienia. Poznali też zasadę działania kotła gazowego o mocy 5 MW.
Wysokosprawna kogeneracja to inwestycja, która sprawiła, że MPEC Nowy Sącz stał się elektrociepłownią. Zatem produkuje już nie tylko ciepło, ale także energię elektryczną. Kluczowa w tego typu instalacji jest możliwość wykorzystania różnych źródeł energii, co sprawia, że jest to produkcja niezależna od warunków pogodowych, prowadzona przez 24 godziny na dobę, która jednocześnie wspiera gospodarkę w obiegu zamkniętym i jest ekologiczna.
Spotkanie z uczniami Zespołu Szkół Budowlanych to kontynuacja działań edukacyjnych realizowanych w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej. Uczniowie nowosądeckiej szkoły doskonalą swoje praktyczne umiejętności pod okiem specjalistów z MPEC Nowy Sącz w ramach organizowanych praktyk. Współpraca edukacyjna w tym zakresie to także kształcenie kolejnych pokoleń dla nowosądeckiej spółki.