Aktualne informacje dot. awarii i remontów:

Brak wpisów

Zmiana taryfy dla ciepła

Uprzejmie informujemy, że od 14 stycznia 2023 roku będzie obowiązywać zmieniona taryfa ciepła, która została w dniu dzisiejszym zatwierdzona przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w Krakowie. Zmiana taryfy dla ciepła opublikowana jest w Biuletynie Branżowym URE – Ciepło https://bip.ure.gov.pl/bip/taryfy-i-inne-decyzje-b/cieplo/ oraz na naszej stronie http://www.mpecns.pl/informacja-o-taryfach.html. Na zmianę cen ciepła decydujący wpływ ma skokowy wzrost cen surowców. W okresie od stycznia 2022 do stycznia 2023 ceny paliwa węglowego wzrosły o 296%, ceny biomasy o 234%, gazu o 675% oraz transportu (samochodowy i kolejowy) o 164%.

 

Zmiana cen paliw

 

Cena ciepła musi być dostosowywana do realiów jakie tworzy rynek i rzeczywisty stan cen, który jest wyjątkowy i całkowicie niezależny od nas, abyśmy mogli w dalszym ciągu zapewniać dostawę ciepła systemowego, które daje największe bezpieczeństwo zapewnienia ciepła w domach i instytucjach.

Zaznaczyć należy, że w ciągu ostatnich miesięcy wszystkie przedsiębiorstwa ciepłownicze w Polsce wprowadzają na bieżąco aktualizacje taryf ze znacznym wzrostem cen, niektóre z nich nawet kilkukrotnie w ciągu roku. Pomimo wzrostu cen, nadal mamy jedną z najniższych cen w naszym regionie.

A pamiętajmy, że część przedsiębiorstw jeszcze nie wprowadziło kolejnych zmian.

 

Ceny ciepła

 

Główną i najistotniejszą przyczyną wzrostów cen produkcji oraz przesyłu ciepła jest bardzo istotny, niespotykany dotychczas wzrost cen paliw i surowców, co zostało przedstawione na wykresie Koszty działalności MPEC na przestrzeni 10 lat. Ponadto, równie ważnym elementem jest wzrost kosztów uprawnień do emisji CO2.

Informujemy, że sporządzanie taryf reguluje m.in. rozporządzenie Ministra  Klimatu z dnia
7 kwietnia 2020 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło. Zgodnie z Rozdziałem 2 – Szczegółowe zasady kształtowania taryf § 3: „Przedsiębiorstwo energetyczne opracowuje taryfę w sposób zapewniający pokrycie kosztów uzasadnionych w zakresie określonym w art. 45 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne…”. Zgodnie z wytycznymi ceny i stawki opłat za energię cieplną są zróżnicowane
w zależności od kotłowni (grupy taryfowej) z której ogrzewany jest odbiorca ciepła. Zmiana taryfy zakłada wzrost cen i stawek opłat za ciepło średniorocznie o 31,81% dla odbiorców ciepła.

Koszty działalności

 

Informacja UE
Informacja UE